Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkową polisą, którą wykupić musi każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Co każdy kierowca powinien o nim wiedzieć? Sprawdź!

Zakres ubezpieczenia OC

Polisa OC chroni przede wszystkim osoby, które mogłyby zostać poszkodowane przez Ciebie w zdarzeniu drogowym. Przykładowo, jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji, pokrzywdzony kierowca otrzyma środki na likwidację szkody czy rehabilitację ze środków Twojej polisy. Co ważne, OC pokrywa szkody wyrządzone nie tylko podczas jazdy, ale również w momencie wsiadania i wysiadania z pojazdu, jego załadunku i rozładunku, a nawet zatrzymania i postoju.  Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Polisa OC przypisana jest do konkretnego pojazdu, nie kierowcy. Jej zakres reguluje Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, uzależnione jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy wiek, doświadczenie za kierownicą i miejsce zamieszkania kierowcy oraz model i markę ubezpieczanego aura, pojemność jego silnika, moc, rok produkcji i przebieg. Niestety, najwięcej za OC zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy niemający na swoim koncie zniżek za bezszkodową jazdę. Większość towarzystw umożliwia rozłożenie płatności na raty.

Kary za brak ubezpieczenia

Ubezpieczeniem OC musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Warto mieć świadomość, że nawet jednodniowa przerwa między polisami jest podstawą do nałożenia na właściciela nieubezpieczonego pojazdu niemałej kary finansowej. Wysokość kar zależy od ilości dni bez ochrony i typu pojazdu. Kierowcy samochodów osobowych mogą w tym roku zapłacić nawet 6020 zł.

Comments are closed.

Pin It