Mimo tego, że największa fala emigracyjna jest już za nami, wciąż ogromna rzesza Polaków próbuje swojego szczęścia za granicą. Krajem, który w celach zarobkowych corocznie odwiedza nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków, są Niemcy. Atrakcyjny rynek pracy przyciąga nie tylko wysokimi płacami, dobrą organizacją pracy oraz wysokim poziomem życia, ale również świadczeniami socjalnymi. Co ważne, każda osoba pracująca w Niemczech legalnie może liczyć na zwrot podatku – niemały zastrzyk gotówki. Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec po powrocie do Polski? Sprawdź!

Jak otrzymać zwrot podatku z Niemiec?

Zwrot podatku z Niemiec przysługuje wszystkim osobom, które legalnie pracowały za zachodnią granicą i odprowadzały do niemieckiej kasy podatki.  Aby to potwierdzić, niezbędne są wszystkie dokumenty otrzymane przez pracodawcę. Podstawowym dokumentem umożliwiającym rozliczenie jest  Besondere Lohnsteuerbescheinigung, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Nie musisz samodzielnie wypełniać skomplikowanych dokumentów i kontaktować się z niemieckimi urzędami. W Polsce działają biura pośredniczące w całej procedurze.

Wydaje Ci się, że przegapiłeś swoją szansę na dodatkowe pieniądze, które mogłyby podreperować domowy  budżet? Nic straconego – rozliczenie podatkowe za pracę  na terenie Niemiec możesz  składać do czterech lat wstecz.

Ile będziesz czekał na pieniądze?

Czas oczekiwania na przelew uzależniony jest od trybu pracy urzędu, do którego trafi wniosek. Pracownicy budowlani są rozliczani z zasady przez Finanzamt Oranienburg lub Cottbus. W tym przypadku czas rozliczenia może wynieść maksymalnie sześć miesięcy od momentu złożenia wniosku. Pozostałe urzędy wydają decyzję podatkową szybciej, w ciągu 4 miesięcy.

Comments are closed.

Pin It