Oglądając japońskie filmy, można często spotkać się z pojęciem „bonsai”. Jest ono bardzo popularne. Oznacza „roślinę na tacy”, a więc niewielkie drzewko rosnące w donicy. Taka roślina jest odpowiednio, dokładnie pielęgnowana. Czasem stosuje się także określenie „bonsai ogrodowe”, jednak prawidłowe (mało znane) słowo to „niwaki”.

Charakterystyka niwaków

To rośliny, które rosną bezpośrednio w gruncie. Dzięki nim każda zielona przestrzeń zamieni się w magiczne miejsce. Ich nazwa pochodzi od dwóch japońskich wyrazów. Jeden to niwa, czyli ogród, a drugie – ki, a więc drzewo. Brzmi ciekawie, prawda? Zobaczmy zatem, czym szczególnie charakteryzują się owe niezwykłe drzewa ogrodowe.

Są one formowane przez wiele lat. Oczywiście w Europie taka technika różni się od zasad, które obowiązują w Kraju Kwitnącej Wiśni. Okazuje się bowiem, że w Japonii jest ona niemal traktowana na równi ze sztuką. Właśnie dlatego ma się wrażenie obcowania z czymś magicznym. Niwak może tam wyglądać jak małe drzewko, ale może także przyjmować rozmiary dużych drzew.

Niwaki rosną swobodnie, bez żadnych problemów w ziemi, przez cały rok. Z kolei rośliny o nazwie bonsai także mogą świetnie ozdobić ogród, ale należy pamiętać, że będą się one znajdować tylko w odpowiednich donicach o płaskich kształtach. Niestety wymagają przesadzania, które odbywa się średnio co kilka lat albo raz w roku (gdy ma się do czynienia z młodymi okazami).

Inne informacje na temat niwaków

Wiemy już ogólnie, co kryje się pod tym bardzo dziwnym, japońskim określeniem. Warto jeszcze nadmienić, że niwaki powinny być także umiejętnie pielęgnowane i przycinane w danych miesiącach. Trzeba je oczywiście nawozić oraz regularnie podlewać. To prawda, że z wyglądu są zbliżone do bonsai. Mało tego, można je trzymać w szerokich, wielkich donicach, jednak większość z nich rośnie w glebie ogrodowej.

Sama metoda formowania także przypomina trochę tą, którą stosuje się w przypadku bonsai. Mimo tego nie należy mylić tych dwóch pojęć, które znają wszyscy ogrodnicy oraz mieszkańcy Japonii, zarówno starsze osoby, jak i młodzież.

Podsumowanie

Podsumowując, niwakami określa się specjalnie formowane drzewa, które znajdują się w ogrodzie. Nieważne, że z bliska i z daleka przypominają słynne drzewka „bonsai”. To rośliny, które przyciągają wzrok. Nabierają cech mocno wyeksponowanej rośliny rosnącej pojedynczo, całkiem samotnie (tzw. solitera). W ich pobliżu nie pojawiają się inne krzewy. Właśnie dlatego mogą przeobrazić ogród w zielony, wspaniały zakątek.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.

Pin It Trendy kuchnie Sypialnia z szafą Witryna do kuchni