Cieśnina Bosfor jest jedną z ważniejszych na świecie, dlatego bez wątpienia każdy, choć raz spotkał się z jej nazwą. Na przykład na lekcji geografii w szkole. Jednak wiadomości szybko uciekają z głowy, dlatego dzisiaj przypominamy, gdzie jest Bosfor.
Gdzie znajduje się Bosfor?
Cieśnina Bosfor położona jest na styku dwóch kontynentów. Po jednej jej stronie znajduje się Półwysep Bałkański a po drugiej Azja Mniejsza. Kiedy spojrzy się na cieśninę od strony wody, można przede wszystkim powiedzieć, że łączy Morze Czarne oraz Morze Marmara.
Dlaczego Bosfor jest taki ważny?
Cieśnina będąca zalaną doliną rzeczną doceniana jest od wieków. Już w starożytności razem z cieśniną Dardanele stanowiła bardzo ważną część szlaku handlowego między Europą a Azją, umożliwiając znacznie tańszy transport z portów Morza Śródziemnego do azjatyckich portów położonych nad Morzem Czarnym niż w przypadku przewozu lądem.
Przez wiele lat Bosfor znajdował się pod pełną kontrolą turecką, a dokładnie Imperium Osmańskiego. W XVIII w. Wybuchła nawet wojna rosyjsko-turecka o panowanie nad cieśniną. W ostateczności Bosfor stał się jednym z powodów przyłączenia się Turcji do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1953 r.
Dziś Bosfor jest miejscem bardzo zatłoczonym. Przepływają przez niego zarówno statki handlowe, łodzie rybackie, jak i prywatne motorówki czy statki wycieczkowe. Turcja zamierza odciążyć cieśninę, budując Kanał Stambulski w niedużej odległości od zachodniego brzegu Bosforu. Inwestycja ma jednak wielu przeciwników – głównie ze względów politycznych.
Bosfor dla turystów
Jak już zostało wspomniane, przez cieśninę Bosfor przepływa wiele statków umożliwiających turystom podziwianie Stambułu od strony wody. Rejs cieśniną stał się niemalże punktem obowiązkowym dla turystów odwiedzających największe miasto Turcji.
Przewoźnicy starają się najbardziej dostosować do potrzeb turystów, dlatego do wyboru mamy rejsy trwające od półtorej godziny do kilku godzin. A dlaczego w ogóle wsiąść na statek? Przede wszystkim dla pięknych widoków. Przepłynięcie Bosforem pozwala na podziwianie obu brzegów Stambułu, na których znajduje się wiele średniowiecznych obiektów i nie tylko.
Warto wyróżnić:
- Wieżę Leandra (Kız Kulesi) – dawna latarnia morska, w której dziś można wypić kawę i się posilić.
- Pałac Topkapı (Topkapı Sarayı) – wybudowany w XV w. pałac sułtanów.
- Pałac Dolmabahçe (Dolmabahçe Sarayı) – pierwszy pałac wybudowany w Stambule na wzór stylu europejskiego.
- Pałac Çırağan (Çırağan Sarayı) – pałac osmański wybudowany w drugiej połowie XIX w., aktualnie działa w nim hotel.
- Meczet Ortaköy (Ortaköy Camii, oficjalnie Büyük Mecidiye Camii) – wzniesiony w połowie XIX w. tuż obok Mostu Bosforskiego.
- Anadolu Hisarı i Rumeli Hisarı – fortece wybudowane odpowiednio w XIV w. na azjatyckim brzegu, na wysokości najwęższego fragmentu Bosforu i w XV w. na europejskim brzegu Stambułu naprzeciwko Anadolu Hisarı. Szczególnie widziane wspólnie od wody robią ogromne wrażenie.
Comments are closed.