Pieprzyki, znamiona, brodawki w większości przypadków stanowią defekt estetyczny, którego pragniemy się pozbyć. Istnieje kilka skutecznych metod usuwania zmian skórnych, a wśród nich zabiegi chirurgiczne, laserowe i radiochirurgiczne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Dlaczego warto usuwać zmiany skórne?

Zmiany skórne warto usuwać przede wszystkim ze względów estetycznych. Jeśli pieprzyki czy znamiona przeszkadzają, wpływają znacząco na nasz wygląd, przyczyniają się do kompleksów, warto rozważyć ich usunięcie. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, usuwanie zmian skórnych wykonuje się również ze względów medycznych przede wszystkim wtedy, gdy znajdują się w miejscach narażonych na otarcia, zadrapania i inne podrażnienia. Wskazaniem do usunięcia są również wszelkiego rodzaju niepokojące znamiona i pieprzyki, które noszą takie cechy, jak: asymetria, nierówne brzegi, nietypowy kolor czy zmiany rozmiaru.

Usuwanie zmian skórnych wymaga konsultacji z lekarzem, podczas której zostają omówione z pacjentem wskazania oraz przeciwwskazania do poszczególnych metod. Lekarz bada skórę dermatoskopem i ocenia czy zmiana jest łagodna. Jeśli nie ma co do tego pewności, zaleca wykonanie zabiegu chirurgicznego. W przypadku łagodnych zmian skórnych rekomenduje się mniej inwazyjne metody, np. laserowe usuwanie zmian skórnych albo metodę radiochirurgiczną.

Wycinanie zmian skórnych

Jeśli lekarz nie jest w stanie z całą pewnością stwierdzić, że zmiana skórna jest łagodna, zaleca jej chirurgiczne wycięcie. Zabieg wykonuje się z niewielkim marginesem zdrowej skóry, aby ułatwić proces gojenia i całkowicie pozbyć się chorobowej zmiany. Po wycięciu zmiany lekarz zakłada szwy, które zostają usunięte po kilku dniach.

Po chirurgicznym usunięciu zmiany skórnej konieczne jest zbadanie wycinka tkanki przez histopatologa. Jest to możliwe, ponieważ podczas chirurgicznego usuwania zmiany skórnej nie dochodzi do zniszczenia tkanki, dlatego możliwe jest dokładne zbadanie. Badanie histopatologiczne polega na mikroskopowym zbadaniu pobranego materiału. Jest to jedyne badanie, które umożliwia wykrycie komórek nowotworowych.

Radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Alternatywą dla skalpela jest radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych. Podczas zabiegu stosowane są fale elektryczne o bardzo wysokiej częstotliwości fal radiowych. Precyzyjne ukierunkowanie diatermii radiofalowej pozwala na dokładne usunięcie niechcianej zmiany poprzez koagulację, bez naruszenia otaczającego ją obszaru skóry. Fale radiowe stymulują tkankę do szybszej regeneracji, co przyczynia się do usprawnienia procesu gojenia. Dzięki działaniu koagulacyjnemu podczas zabiegu praktycznie nie występuje krwawienie z rany. Zabieg ten polecany jest przede wszystkim do zmian łagodnych, ale podobnie jak metoda chirurgiczna, pozwala na pobranie wycinka tkanki do badania histopatologicznego.

Usuwanie zmian skórnych laserem

Zabieg laserowy przeznaczony jest przede wszystkim do usuwania zmian skórnych, które przeszkadzają ze względów estetycznych i mają łagodny charakter. Usuwanie zmian skórnych przy użyciu lasera jest zabiegiem bardzo precyzyjnym oraz gwarantuje szybkie gojenie. Pozwala na bezbolesne, bezinwazyjne i szybkie wyeliminowanie problemu, jakim mogą być brodawki wirusowe, znamiona barwnikowe, naczyniaki rubinowe, a nawet blizny.

Podczas laserowego usuwania znamienia skóra chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza, dlatego procedura nie wymaga znieczulenia. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu zmiany, w jej miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-zoliborz-ul-kaliny-jedrusik/

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/



Comments are closed.

Pin It https://beesafe.pl/porady/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu/ zobacz zobacz