Jesteś w trakcie projektowania kuchni i zależy Ci na jak najbardziej funkcjonalnym ułożeniu? Chcesz posiadać w swoim pomieszczeniu wyspę kuchenną? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie.

Kuchnia z wyspą – czy warto?

Obecnie wiele osób decyduje się na posiadanie kuchni z wyspą. Jest to rozwiązanie, które umożliwia swobodne poruszanie się po całej przestrzeni, a co za tym idzie, znacznie ułatwia funkcjonowanie we wnętrzu.

 

Wyspa kuchenna to opcja dla każdego, kto chce posiadać kuchnię otwartą na salon. Położenie blatu na środku pomieszczenia kuchennego umożliwia przebywanie w dwóch przestrzeniach jednocześnie. Dodatkowo wyspa może być użytkowana nie tylko jako miejsce przygotowywania i przyrządzania potraw. Bardzo często służy ona również jako stół czy miejsce do przechowywania potrzebnych przyrządów kuchennych, przypraw i produktów. Warto podkreślić, że kuchnia z wyspą jest nie tylko wyjątkowo funkcjonalna, ale dodatkowo prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Odpowiednie dostosowanie wizualnych aspektów blatu i frontów do reszty wyposażenia pozwala na stworzenie pięknego wnętrza. 

W jaki sposób urządzić kuchnię z wyspą?

Posiadanie kuchni z wyspą zmusza do odpowiedniego zaaranżowania takiej przestrzeni. Aby dobrze spełniała ona swoją funkcję, należy zatroszczyć się o kilka kwestii, mających niemały wpływ na użytkowość wnętrza kuchennego. Ważne są takie czynniki, jak:

 

  • instalacja gniazdek elektrycznych w pobliżu wyspy kuchennej,
  • zawieszenie nad blatem okapu, odprowadzającego opary i zapachy w trakcie przyrządzania potraw,
  • umieszczenie oświetlenia nad blatem wyspy, umożliwiającego wygodniejsze gotowanie.

Wyspa z kuchnią – o czym jeszcze warto pamiętać?

Rozmiar

Decydując się na wyspę kuchenną, należy pamiętać również o tym, aby dobrać odpowiednie jej rozmiary dostosowane do ogólnych wymiarów całej przestrzeni. Najczęściej można spotkać wersje, które mają ok. 80-90 centymetrów wysokości. Warto jednak uwzględnić indywidualne cechy domowników, takie jak ich wzrost czy funkcjonowanie w przestrzeni i zapewnić im jak największą wygodę w trakcie korzystania z blatu. Przyrządzanie posiłków nie powinno bowiem powodować garbienia się lub nadmiernego schylania. 

Kształt

Decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, dobrze jest się również zastanowić nad kształtem blatu. Wyspy kuchenne najczęściej są kwadratowe lub prostokątne. Ostateczną decyzję należy podjąć, zwracając uwagę na to, ile miejsca znajduje się w zagospodarowanej przestrzeni.

Blat i fronty

Niezwykle ważny w trakcie zakupu wyspy kuchennej jest wybór materiału, z jakiego mają być wykonane fronty i blat. Najlepiej sprawdzają się takie surowce, jak granit, marmur, konglomerat kwarcowy i drewno. Całość powinna być dostosowana do stylu, w jakim urządzona jest przestrzeń kuchenna.

Wysoka jakość

To, o czym nie można zapominać, to jakość wyspy kuchennej. Aby służyła ona przez wiele lat i aby prezentowała się wyjątkowo estetycznie, niezależnie od częstości użytkowania, musi być solidnie wykonana oraz odpowiednio zabezpieczona. Wysokiej jakości wyspy kuchenne można znaleźć u renomowanych producentów. Jednym z nich jest ernestrust, który w trakcie produkcji zwraca uwagę nie tylko na aspekty wizualne produkowanych mebli, ale również na ich funkcjonalność i solidne wykonanie. 

Comments are closed.

Pin It